ZDRAVIE / 23. 09. 2024
Akné môžete prijať. Alebo proti nemu efektívne bojovať.
Na spustenie a priebeh akné vplýva mnoho faktorov – od hormónov cez genetiku, životosprávu, jedálniček až po stres. Postihuje predovšetkým ľudí v adolescentnom veku, no v ojedinelých prípadoch trápi aj dospelých. Pre nich všetkých je tu nová Anti-acne línia produktov s najmodernejšími účinnými látkami pre rýchle zlepšenie a udržanie akné pod kontrolou.
1 — Čo je akné?
Akné je najčastejšie kožné ochorenie, pri ktorom sa upchávajú mazové žľazy. Pri upchatých folikuloch mazových žliaz – predovšetkým mastnotou a odumretými kožnými bunkami – sa následne ľahko rozmnožia baktérie Cutibacterium acnes a spôsobujú nepríjemný zápal neinfekčného charakteru. Akné postihuje predovšetkým mladých ľudí v adolescentnom veku a tvorí sa najmä na tvári, hrudníku, chrbte a ramenách. Väčšinou mizne do veku 20 – 25 rokov, v ojedinelých prípadoch postihuje aj dospelých, približne 12 % žien a 1 % mužov.
2 — Aké typy akné poznáme?
Pri akné je možné rozpoznať niekoľko jeho prejavov, ktoré môžu mať rôznu závažnosť:
Komedónové akné
Čierne bodky
Otvorené komedóny sú výsledkom nahromadeného kožného mazu, odumretých buniek, melanínu a keratínu. Keď sa folikuly mazových žliaz naplnia a upchajú, ich obsah na vzduchu oxiduje a sčernie.
Biele bodky
V tomto prípade sa v uzavretých komedónoch, zanesených nahromadeným kožným mazom, rozmnožili baktérie Cutibacterium acnes. Uzavreté upchané vývody folikulu udržiavajú zápal vnútri pokožky.
Papulo-pustulózne akné
Papuly
Papula je zapálená lézia. Papuly – tuhé vyrážky do veľkosti 1 cm – sú často červené a zvyčajne aj citlivé a bolestivé na dotyk.
Pustuly
Tieto zapálené lézie – belavé vyrážky s erytematóznym lemom – sa od papúl líšia tým, že majú zvyčajne bielu čiapočku a sú vnútri vyplnené hnisom.
Papuly a pustuly sa hoja väčšinou bez jaziev. Papuly sa však resorbujú pomalšie a dlhodobý zápal v nich či nesprávna manipulácia môžu spôsobiť atrofickú jazvu.
Nodulo-cystické akné
Uzliny (noduly)
Ide o závažný typ lézií pri akné. Noduly sa tvoria pod kožou (podkožné akné) a zvyčajne nie sú vyplnené hnisom. Bývajú tvrdé na dotyk.
Cysty
Ide o najzávažnejší typ lézie pri akné, ktorá je hlboko zapálená a naplnená hnisom. Cysty sú na dotyk mäkšie ako uzliny, ale zvyčajne aj veľmi bolestivé.
Pri noduloch a cystách dochádza k hlbokému zápalu a tieto vyrážky sa často vyhoja atrofickou alebo keloidnou jazvou.
Okrem delenia podľa typu prejavov sa môže akné deliť aj podľa toho, aké závažné sú jeho prejavy. V tomto prípade rozlišujeme závažnosť od veľmi ľahkej formy, pri ktorej je prítomných iba niekoľko bodiek či škvrniek, až po veľmi silné akné s množstvom cýst a nodulov.
3 — Ako a prečo vzniká?
Na spustenie a priebeh akné vplýva mnoho faktorov – od hormónov cez genetiku, životosprávu, jedálniček až po stres. Nepriaznivo naň vplývajú aj znečistené životné prostredie, používanie príliš mastných kozmetických produktov, mliečne produkty, príliš veľa spracovaného cukru či rôzne lieky (presnejšie ich vedľajšie efekty).
4 — Ako proti akné bojovať?
Správne a šetrné čistenie pleti sú spolu s dôslednou hygienou absolútne najdôležitejším faktorom pri zmierňovaní príznakov akné.
Pleť treba vždy ráno vyčistiť napríklad čistiacou penou alebo čistiacim gélom, upraviť pH pleti tonikom a pokračovať v bežnej starostlivosti s aplikovaním séra, krému a SPF. Večer je zase dôležité pleť odlíčiť napríklad odličovacím mliekom, čistiacou penou, oleogelom alebo micelárnou vodou, dočistiť a vybalansovať tonikom a pokračovať aplikovaním séra a krému. Pri akné je dôležité pokožku nepresušovať. V prípade, že ju pri čistení príliš vysušujeme, bude sa pleť brániť a produkovať ešte viac mazu, čím sa stav akné zhorší.
Raz týždenne si urobiť jemný píling, dopriať si dni bez make-upu, nechodiť spať v make-upe a piť veľa vody.
Správnu hygienu pleti je potrebné doplniť aj častým vymieňaním uterákov či posteľnej bielizne, zároveň si treba dávať pozor na podvedomý kontakt rúk s pokožkou.
Dbať na vyvážený jedálniček, zabezpečiť si dostatok kvalitného spánku a znížiť úroveň stresu.
Poslednou časťou skladačky na ceste k zmierneniu prejavov akné je používanie špecializovaných pleťových prípravkov určených na aknóznu pleť.
Presne tak boli navrhnuté aj produkty z Antiakné línie àla Palla. Čistiaca pena na akné zachováva zdravý mikrobióm a šetrne čistí aknóznu pleť. Krém na akné a Kvapky na akné pri pravidelnom používaní ráno a večer preukázateľne účinne zmierňujú prejavy akné. Na akútne prejavy je mimoriadne účinný Zmizík na akné a raz týždenne je do rutiny vhodné zahrnúť aj Masku na akné.
5 — Ktoré zložky vyhľadávať v produktoch?
Existuje niekoľko patentovaných látok aj prírodných extraktov, ktoré dokážu zmierniť prejavy akné.
Zinok je známy svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami, jeho najmodernejšou formou je napríklad patentovaná látka Zinnerine, komplex zinku a hexapeptidov.
Ďalšou látkou v poradí je kyselina azelaová, ktorá pomáha čistiť póry a sťahuje zápal aj začervenanie.
Kyselina salicylová, niekedy uvádzaná aj ako BHA, pomáha podporovať prirodzený proces exfoliácie pokožky. Používa sa ako liek na rôzne kožné problémy, zmierňuje prejavy suchej, drsnej a nerovnej pleti a zanecháva ju jemnejšiu a hladšiu.
Niacínamid – vitamín B3 – redukuje tvorbu kožného mazu, sťahuje rozšírené póry a zjednocuje tón pleti.
Kaolín je bohatý na kremík, vápnik, draslík, horčík, zinok, hliník aj stopové prvky. Má vynikajúce adsorpčné vlastnosti, čím pomáha pleť detoxikovať.
Olej z čajovníka austrálskeho (tee tree) je známy pre svoje silné antimikrobiálne, antifungálne aj antiseptické vlastnosti a napomáha hojeniu drobných rán.
Bazový olej je fantastický na zjemnenie, upokojenie, hydratovanie, regeneráciu a ochranu pokožky. Je vhodný na liečbu pokožky so sklonom k akné a má výborné protizápalové účinky.
Aloe vera obsahuje množstvo polysacharidov, minerálov (vápnik, magnézium, zinok, selén), vitamínov, aminokyselín a flavonoidov, ktoré chránia kožné bunky a napomáhajú pri ich regenerácii aj procese hojenia. Okrem toho má protizápalové účinky a zlepšuje hydratáciu pleti.
Rumanček kamilkový je využívaný v liečiteľstve oddávna pre jeho protizápalové vlastnosti, podporu hojenia rán a rozjasňovanie pleti. Pri jeho použití však treba postupovať opatrne, pretože u mnohých vyvoláva alergickú reakciu.
6 — Ktoré potraviny pomáhajú pri boji s akné?
Ak bojujete s akné, začlenenie určitých potravín do vašej stravy je jedným z najdôležitejších faktorov na dosiahnutie zdravšej a čistejšej pleti. Patrí sem dostatok antioxidantov, minerálov a vitamínov, ako sú A, C a E. Určite by sa tak na vašom jedálnom lístku mala vyskytnúť listová zelenina (kel, špenát), bataty, quinoa, citrón, uhorka, losos, tekvica, karfiol a avokádo. Naopak, obmedziť by ste mali mliečne produkty a príliš veľa spracovaného cukru.